Czy można zajść w ciążę, nosząc dziecko?
Z pewnością znasz ogólne zasady zachodzenia w ciążę: jajnik uwalnia komórkę jajową, która zapładnia plemnik. Zapłodnione jajo przylega następnie do błony śluzowej macicy i rozwija się w dziecko. Co jednak w sytuacji, gdy zabieg zostanie powtórzony po wszczepieniu jednego jaja do macicy?
Co powoduje podwójną ciążę?
Kiedy w wyniku drugiej owulacji, zapłodnienia i procesu implantacji współistnieją dwa lub więcej płodów na różnych etapach rozwoju, zdarzenie to nazywa się superfetacją. W opisie przypadku z zimy 2021 r. opublikowanym w czasopiśmie Ochsner Journal stwierdzono, że zaobserwowano go u kilku gatunków, w tym szczurów i królików.
U ludzi superfetacja jest dość rzadka. „Nie ma wielu raportów na ten temat i zdarza się to niezwykle rzadko” – stwierdziła Christine Greves, lekarz-położnik z Florydy, Orlando. „W rzeczywistości jest to tak rzadkie, że nie mogę nawet podać statystyk na ten temat”.
Według stanu na czerwiec 2021 r., kiedy w czasopiśmie Obstetrics & Gynecology Cases - Reviews opublikowano opis przypadku dotyczący prawdopodobnej superfetacji, w badaniach zgłoszono mniej niż 10 przypadków tego zjawiska. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) naukowcy spekulowali, że takie sytuacje można sobie wyobrazić tylko wtedy, gdy kobiety zostaną poddane terapii technikami wspomaganego rozrodu (ART), czyli jakiejkolwiek formie leczenia bezpłodności obejmującej obróbkę komórek jajowych lub zarodków.
Według dr Grevesa superfetacja jest rzadkością, ponieważ zmiany hormonalne występujące w czasie ciąży zwykle uniemożliwiają dalszą owulację. Jednakże dana osoba może zajść w ciążę mnogą, jeśli ponownie owuluje i zapłodnione jajo zagnieździ się w macicy.
Według stanu na kwiecień 2022 r. Przyczyny owulacji w czasie ciąży nie zostały dokładnie zbadane. „Superfetacja jest sprzeczna z tym, co wiemy o poczęciu spontanicznym w medycynie” – stwierdziła ginekolog-położnik Sherry Ross z Santa Monica w Kalifornii. „Prawda jest taka, że nie wszystkie zjawiska medyczne , jak stosować Alfazone, mają logiczne wyjaśnienie.”
Jak rozpoznać, czy nosisz bliźniaki, czy podwójną ciążę?
Krótko mówiąc, jest to naprawdę trudne. Doktor Greves stwierdził: „Superfetacja jest kontrowersyjna i trudna do udowodnienia”.
Na przykład w opisie przypadku z 1999 r., który ukazał się w czasopiśmie Ultrasound in Obstetrics & Gynecology, naukowcy odkryli, że między dwoma płodami dzieliły cztery tygodnie odstępu. Inaczej mówiąc, pojawienie się jednego płodu o cztery tygodnie starszego od drugiego zwiększa ryzyko ciąży superfetacyjnej. Jednak nie zawsze oznacza to superfetację, nawet jeśli płody wydają się być w różnym wieku ciążowym.
Doktor Greves zauważyła, że istnieje stan zwany dysharmonią bliźniąt, który wskazuje, że dzieci rozwijają się w macicy z różną szybkością. W badaniu ultrasonograficznym jedno dziecko może wydawać się większe (lub starsze) od drugiego, ponieważ otrzymuje więcej składników odżywczych. „W takim przypadku mogłoby to wyglądać na superfetację, ale niekoniecznie z tego powodu” – stwierdził dr Greves.
Kiedy ciężarna wykona kontrolne USG i znajdzie drugi płód, podczas gdy pierwszy pokazał tylko jeden, może to być oznaką superfetacji. Jednakże, jak wspomniano wcześniej, dane nie są jednoznaczne, ponieważ lekarz mógł omyłkowo przeoczyć drugi płód za pierwszym razem.
Superfetacja czy superfekundacja?
Innym rzadkim zjawiskiem związanym z ciążą jest nadpłodnienie. Dzieje się tak, gdy dwoje dzieci rodzi się razem i ma wspólną matkę, ale nie ojca. Z tego powodu czasami nazywa się to nadpłodnieniem heteroojcowskim – od różnych ojców.
Badanie z 2021 r. opublikowane w czasopiśmie Forensic Science International wskazuje, że w 2018 r. zgłoszono tylko około 18 przypadków nadmiernego zapłodnienia. W publikacji napisano, że raporty są prawdopodobnie niekompletne.
Kiedy matka angażuje się w aktywność seksualną z wieloma partnerami podczas tego samego cyklu owulacyjnego, ma miejsce pewne zjawisko. Chociaż jednocześnie uwalniane są dwie komórki jajowe (lub jaja), przechodzą one oddzielne okresy zapłodnienia. Bliźniaki heteroopatyczne to przyrodnie rodzeństwo, które urodziło się w tym samym czasie i ma osobnych ojców, ale tę samą matkę.
W przeciwieństwie do superfetacji, superfecundacja zachodzi w tej samej fazie owulacji, co oznacza, że w momencie zapłodnienia dwóch komórek jajowych matka nie jest jeszcze w ciąży. A rodzeństwo dorasta razem. Test na ojcostwo może pomóc w ustaleniu, czy bliźnięta mają tego samego ojca, czy nie.